

Arije, prvi djed bosanski
Spoznaje o bosanskohercegovačkoj historiji obrađivane u proznim djelima bosanskohercegovačkih književnika rijetko idu dalje u historiju od srednjovjekovne Bosne. Stoga je roman Arije, prvi djed bosanski autorice Tahani Komarica, veoma zanimljivo štivo, jer seže u davnu 325. godinu i Prvi ekumenski sabor održan u Niceji, na kojem je biskup Arije prognan u Ilirik. Naime, nijedna historija, pa ni historija Bosne i Hercegovine ne postoji nezavisno od značajnih historijskih dešavanja u svijetu. U ovom romanu je vrlo slikovito prikazana veza Ilirika u čiji sastav je ulazila i današnja Bosna i Hercegovina, sa historijom Rimskog Carstva i zapravo glavnog razloga sazivanja Prvog ekumenskog sabora i početaka Crkve bosanske, toliko puta optuživane za herezu jer nije prihvatala ideju trojstva. Ideju biskupa Arija, autorica vrlo jasnim i jednostavnim, razumljivim jezikom izražava u Arijevom govoru na Saboru:

Neka je mir na vas, braćo po vjeri. Dubokim proučavanjem Evanđelja kojem je između ostalog Isus rekao da je došao da potvrdi Zakone i poslanike prije njega, dakle Stari zavjet koji je prenijet od Mojsija, te zdravorazumskih sagledavanjem Isusovog i Mojsijevog naučavanja ja vjerujem da je samo jedan Bog, nije rođen, niti je rodio, vjerujem da je stvorio sva ostala stvorenja, i ljude, dakle Abrahama, Mojsija, Isusa i da je Sveti duh anđeo kojeg je On stvorio. Bog je bio prije svega, stvorio je Riječ. Isus je Božije stvorenje, stvoren Božijom voljom, te stoga nije vječan, jer je postojalo vrijeme u kojem ga nije bilo.
Roman otkriva glavna neslaganja i ključnu idejnu razliku, te daje odgovor i na pitanje zašto se bosanski krstjani, bez obzira na progone i krstaške ratove kojima su nemilosrdno bili izloženi, nikada nisu idejno složili sa zvaničnoom crkvom, ni katoličkom ni pravoslavnom.
Roman obiluje historijskim podacima, zanimljivim toponima Bosne i Hercegovine, dobrim Bošnjanima, dobrom umješnosti u prikazivanju spletki Dvora, ubistva i drugim zanimljivim pasažima.
Roman Arije, prvi djed bosanski možete poručiti putem Viber broja Viber broj: 061 142 742.
Ili na prodajnim mjestima:
U Sarajevu u knjižarama SOR Grabus,
Islamske knjige Ilum,
kod hadžije Lisovca u haremu Begove džamije.
Uskoro u Zenici u Izdavačka kuća Libris – Zenica.
Autorica: Tahani Komarica

Bilješka o autorici:

Tahani Komarica rođena je 1978. godine u Sarajevu. Diplomirala je na Pedagoškom fakultetu u Sarajevu, Odsjek za razrednu nastavu. Trenutno pohađa master studij Fakulteta političkih nauka u Sarajevu, Odsjek za komunikologiju. Zaposlena je u Agenciji za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije. Objavila je roman “Iza mušebaka” 2017. godine, te stručni rad “Pokretni muzej – multimedijalna izložba Muhammed, a. s.” 2020. godine u Glasniku Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini. Piše i uređuje svoj blog Osjećam, dakle postojim od 2015. godine. Njen rad može se pratiti na društvenoj mreži facebook: Tahani Komarica.
